(0472)37-34-56

37-52-67

м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького 61

Iнтернет приймальня

Обережно, кліщі

30 мая 2017 в 08:25

Обережно, кліщі

Щоб лісова прогулянка залишила  тільки приємні спогади, нагадаємо про небезпеку, яка може загрожувати непідготовленій людині. Це - лісові кліщі.

Найнебезпечніший  період  -  травень-червень, у цей час лісовий кліщ найбільш активний. Взагалі ж час їх активності триває з квітня по вересень.

Варто знати, що в спекотну погоду, а також на відкритих місцях, які прогріваються сонцем, їх зазвичай не буває. Лісовий кліщ вважає за краще обирати вологі тінисті ліси з багатим підліском і обширними заростями трави. Полювати вони воліють у похмуру погоду, при температурі близько 20 градусів, особливо ж активні перед дощем.

Вони не сидять на верхніх гілках дерев, як дехто вважає, а навпаки - розміщуються на рівні підліска, влаштовуючи засідку на травинках  і гілках дрібних чагарників, що ростуть уздовж  стежок. Як тільки стежкою проходить людина або тварина, лісовий кліщ тут же чіпляється за свою жертву.

Потім йому потрібен час, щоб знайти зручне місце для присмоктування. На людині улюбленими місцями кліщів є голова, район ключиць, пахви і пахові складки. Саме там їх слід шукати в першу чергу в разі підозри, що ви могли підхопити кліща.

Серед найнебезпечніших інфекцій, що передаються цими комахами - енцефаліт, а також хвороба Лайма, які протікають дуже важко, дають безліч важких ускладнень і навіть призводять до летального результату.

Це треба знати

Куди найчастіше присмоктується кліщ?

Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою. Найчастіше, як уже вказувалось: за вухами, на шиї, під пахвами, в паховій ділянці.

Чи можна не помітити напад кліща?

Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), чого людина може  й не помітити.

Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.               

Що робити, якщо на людину напав кліщ?

Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід якомога швидше його зняти. Якщо є така можливість, слід звернутись до травмопункту, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації.

Чи можна видалити кліща самостійно?

Як видалити кліща?

1. Захопити кліща пінцетом або обгорнутими чистою марлею пальцями якнайближче до його ротового апарату і, тримаючи строго перпендикулярно поверхні укусу, повернути тіло кліща навколо осі, витягнути його з шкірних покривів.

Якщо ви користуєтеся ниткою, то міцну нитку зав'язують у вузол, якомога ближче до хоботка кліща, потім кліща витягують, повільно розгойдуючи і підтягуючи його вгору.

Не можна! Брати кліща голими пальцями.

Робити різкі рухи - кліщ розірветься.

Використовувати масло - воно завадить витягнути кліща і закупорить дихальні отвори кліща і кліщ помре, так і залишившись в шкірі.

Здавати кров відразу після укусу кліща - аналізи нічого не покажуть.

2. Місце укусу продезінфікувати будь-яким придатним для цих цілей засобом (70% спирт, 5% йод, одеколон і т.д.).

3. Після вилучення кліща необхідно ретельно вимити руки з милом.

4. У разі відриву головки або хоботка кліща (випадково чи під час його видалення) на шкірі залишається чорна точка, яку необхідно обробити 5% йодом. Головка або хоботок повинні випасти.

Якщо під час видалення під шкірою залишилася голова кліща, то її обов'язково треба витягнути. Для цієї операції спочатку обробіть постраждалу ділянку шкіри спиртом. Потім прожарити на вогні голку і теж протріть її спиртом. Дуже обережно видаліть за допомогою голки голівку так, як видаляють скалку.

Головку кліща прибирати з ранки потрібно обов'язково, тому що саме в слинних залозах кліща знаходиться основна концентрація вірусу.

Що робити з видаленим кліщем?

Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку і, при можливості, здати до найближчого лабораторного центру Держсанепідемслужби для проведення аналізу на наявність збудників інфекції.
        
За затвердженими методиками лабораторному дослідженню підлягають лише статевозрілі, живі та непошкоджені кліщі. Критерієм відбору кліщів для дослідження є також кількість крові в тілі кліща, що залежить від термінів перебування на тілі людини.

Чи потрібне спостереження за станом здоров’я після видалення кліща?

Всім особам, що потрапили під напад кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і стежити за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу звертатись до лікаря-інфекціоніста.

Як захистити себе від нападу кліщів?

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується:

  • одягатися в світлий однотонний одяг з довгими рукавами,  який щільно прилягає  до тіла, щоб було легше помітити кліщів. Голову слід покривати головним убором;
  • проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
  • звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
  • вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
  • якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;
  • використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

Природа нам дарує здоров’я і душевну втіху, але карає за легковажність Пам’ятайте про це!  

 

Хвороба Лайма - причини ти симптоми захворювання,  лікар-інфекціоніст  Б. Нескромний