12-18 березня – Всесвітній тиждень глаукоми.
Глаукома – це хронічне захворювання очей, при якому підвищується внутрішньоочний тиск, ушкоджується зоровий нерв і поступово погіршується зір, аж до сліпоти.
Близько 285 млн. людей у світі страждають від порушень зору, а 39 млн. із них уражені сліпотою.
За 2016 рік в Черкаській області було виявлено близько 600 випадків глаукоми, а під диспансерним наглядом в області знаходиться 5,5 тис. людей з цією хворобою.
Глаукома – досить розповсюджене захворювання. Глаукома розвивається поступово і зачасту має безсимптомний перебіг, що робить цю хворобу підступно. І небезпечною. Підступність глаукоми в тому, що гострота зору хворої людини може довго зберігатись високою. Натомість, страждає ширина огляду – поле зору. Причина цього захворювання невідома.
Встановлено ряд факторів, які збільшують вірогідність розвитку глаукоми:
1. Вік більше 40 років.
2. Підвищений ВОТ.
3. Наявність глаукоми у близьких родичів.
4. Короткозорість.
5. Наявність супутніх захворювань серцево-судинної системи: артеріальна гіпер- чи гіпотонія, вегето-судинна дистонія, мігрень та інші.
6. Довготривале застосування стероїдних гормональних препаратів.
Доведено, що підвищений внутрішньо очний тиск є ведучим фактором ризику прогресування і втрати зорових функцій.
Щоб не пропустити захворювання, починаючи з віку 40 років, потрібно вимірювати ВОТ один раз на рік, при наявності факторів ризику - з 35 років. Нормальний ВОТ знаходиться у межах 16-24 мм.рт.ст.
На сьогоднішній день єдиним шляхом попередження сліпоти при глаукомі є своєчасне виявлення захворювання і правильне лікування глаукоми – медикаментозні, лазерні та хірургічні. Метод лікування визначає лікар – офтальмолог враховуючи стадію хвороби, наявність супутніх захворювань і інші особливості. Необхідно звернути увагу на те, що очні краплі від глаукоми призначаються по життєво і відмінити або замінити їх може лише лікар офтальмолог.
Треба пам’ятати, що глаукома це не вирок.
За умови своєчасно встановленого діагнозу, призначеного лікування і постійного контролю за перебігом захворювання людина може прожити повноцінне здорове життя і зберегти хороший зір.
Міський позаштатний офтальмолог
Департаменту охорони здоров’я та МП Солод А.Ю.