(0472)37-34-56

37-52-67

м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького 61

Iнтернет приймальня

12 жовтня - Всесвітній день боротьби з артритом

11 октября 2016 в 18:44

12 жовтня - Всесвітній день боротьби з артритом

Мета Всесвітнього дня боротьби з артритом привернення уваги та інформованості широкої громадськості до проблем ревматологічних захворювань. 

Симптоми і лікування артриту

 

АртритАртрит – Це стан, при якому відбувається запальний процес в суглобах людини. У хворих, у яких діагностовано артрит, симптоми проявляються больовими відчуттями під час руху або при піднятті ваг. Суглоби поступово стають менш рухливими, вони можуть змінювати форму. Іноді при артриті проявляються пухлини, почервоніння шкіри над суглобом, може виникнути лихоманка.

При різкому прояві хвороби у пацієнта діагностується гострий артрит, при поступовому її формуванні – хронічний артрит.

Артрит може бути і самостійною хворобою, і виникати як прояв іншого захворювання. Згідно з даними статистики, артрит спостерігається у кожної сотої людини в світі. Хвороба діагностується у людей різних вікових груп, але найбільш часто артрит вражає людей похилого віку і жінок в середньому віці.

Серед факторів ризику захворювання виділяють генетичні (стать, наявність спадкових проблем з суглобами) і набуті (ожиріння, куріння, схильність до алергії).

Ознаки артриту

Ознаками цієї хвороби найчастіше є відчуття деякої скутості в суглобах, а також зростання температури тканин над суглобом. Людина відчуває біль у суглобі, ураженому артритом, пізніше з'являється припухлість, суглоб починає рухатися менш чітко.

Якщо у хворого виявляється яскраво виражений гострий артрит, симптоми можуть бути більш різноманітними. За подібних обставин у хворого спостерігаються напади лихоманки, постійне відчуття загального нездужання і слабкість, лейкоцитоз. Запалення проявляється, перш за все, у внутрішній оболонці суглоба. Іноді в порожнині суглоба відбувається накопичення запального випоту – ексудату. Пізніше патологія розростається на кістки суглоба, хрящ, капсулу суглоба, поширюється на тканини біля суглобів – зв'язки, сухожилля.

Види артриту

За кількістю уражених суглобів артрит прийнято ділити на моноартрит (Один уражений суглоб), олигоартрит (Два або три уражених суглоба), поліартрит (Багато уражених суглобів).

Для гострого артриту характерні досить інтенсивні больові відчуття в суглобі. Хронічний артрит, який розвивається поступово, супроводжується періодично проявляються болями, менш сильними, ніж при гострій формі хвороби.

Згідно видів пошкодження суглобів розрізняють кілька різновидів хвороби. Травматичний артрит проявляється при наявності відкритих і закритих травм суглобів і у випадку регулярно виникають легких травм.

Дистрофічний артрит проявляється внаслідок змін в обмінних процесах, при сильному охолодженні, надмірній фізичній напрузі, авітамінозі.

Інфекційний артрит проявляється під впливом певної інфекції.

Якщо у хворого виявляється артрит, симптоми хвороби можна знизити до меншої інтенсивності протягом декількох днів або більш тривалого часу. Найбільш важливо для хворих артритом – не допустити активізації запального процесу знову. Отже, при цьому захворюванні потрібен постійний контроль і спостереження досвідченого лікаря.

Лікування артриту

АртритВажливо враховувати, що процес лікування артриту є трудомістким і непростим. Основним завданням при лікуванні артриту вважається скорочення проявів хвороби, відновлення обмінних процесів в суглобі. Також слід всі зусилля направити на те, щоб по максимуму зберегти функції суглобів, уражених артритом.

Виділяється також ряд факторів, що негативно впливають на процес одужання. Їх слід попереджувати в процесі лікування. Так, важливо проводити ефективне лікування тієї хвороби, яка стала першопричиною артриту, або слід усунути причину, по якій проявився артрит.

Сьогодні застосовуються деякі види лікування артриту, які підбираються залежно від виду і особливостей хвороби. Терапія артриту може бути комплексноїтривалої,систематичної.

При цьому лікування даного захворювання в обов'язковому порядку включає в себе методи, спрямовані на те, щоб відновити процеси в хрящовій тканині, а також методи комплексного впливу на організм хворого.

При лікуванні хвороби застосовуються як фармакологічні і нефармакологічні методи, так і хірургічні способи. При застосуванні фармакологічного способу лікування артриту хворому призначається проведення місцевої терапії з використанням нестероїдних мазей або кремів з протизапальною дією. Також внутрішньосуглобово або періартікулярно вводяться глюкокортікостераідние препарати. Якщо біль у суглобах не занадто сильна, то можливо періодичне використання звичайних анальгетиків (наприклад, парацетамолу). Велике значення в процесі лікування артриту за допомогою фармакологічних засобів мають препарати, які не тільки знеболюють, але й уповільнюють або піддають зворотному розвитку патологічні процеси в суглобах. Дані кошти, які називаються хондропротекторами, зупиняють виробництво ферменту, який руйнує хрящ, і паралельно покращують синтез головного речовини хряща. Такі ліки значно зменшують біль і практично не викликають побічних ефектів.

В якості нефармакологічних способів лікування застосовується використання спеціального ортопедичного взуття, наколінників, супінаторів, тростина під час ходьби. Хворому рекомендується максимально зменшити навантаження на суглоби, при необхідності скинути зайва вага, займатися лікувальною фізкультурою і пройти курс індивідуально підібраного фізіотерапевтичного лікування. Ні в якому разі не слід виконувати вправи, які включають присідання, а також вправи на зігнутих колінах. Останнє особливо важливо для тих, у кого діагностовано артрит колінного суглоба. Ідеальним видом спорту для хворих на артрит є плавання.

Важливим кроком при лікуванні артриту є і боротьба зі шкідливими звичками. Так, хворому артритом слід кинути курити, не зловживати кавою.

В якості хірургічного лікування застосовується метод ендопротезування суглобів. Подібне лікування доцільно виключно при важких формах хвороби.

Якщо у людини вже розвинувся артрит, йому слід дуже грамотно підходити до вибору вправ для занять спортом. Не потрібно стояти занадто довгий період часу. Особливу увагу необхідно приділяти і підбору продуктів для щоденного раціону. Тваринні жири, борошняне, гостре слід виключити. При цьому надзвичайно корисною їжею при артриті є зернова клітковина.

Ревматоїдний артрит

АртритРевматоїдний артрит – Це стан, при якому у хворого виявляється ревматичне запалення, яке відрізняється невідомою етіологією. При ревматоїдному артриті у хворого виникає синовіт периферичних суглобів і системне ураження внутрішніх органів запального характеру.

Причинами прояви ревматоїдного артриту часто стають травмиінфекціїалергени, також спровокувати хворобу можуть токсини. Дуже часто різке розвиток ревматоїдного артриту відбувається взимку, під час епідемічно несприятливій ситуації з поширенням вірусних інфекцій. Існує і генетична схильність до захворювання: у родичів тих, хто захворів на ревматоїдний артрит, недуга фіксується значно частіше.

На сьогоднішній день медики виділяють чотири стадії ревматоїдного артриту. Для першої характерне прояв навколосуглобових остеопорозу, для другої – симптомів остеопорозу і звуження суглобової щілини, на третій стадії крім зазначених симптомів відзначається ерозія кісток, а у хворих з четвертою стадією хвороби, крім зазначених ознак, у наявності – анкілоз суглоба.

Передувати вираженого ураження суглобів у хворих на ревматоїдний артрит може відчуття загального нездужання,слабкістьчувство скутості вранцівтрата ваги, лімфаденопатія. Головним симптомом хвороби прийнято вважати наявність артриту (як правило, поліартриту), в який залучені променезап'ястковіп'ястно-фаланговомпроксимальні суглоби кистей, а також плюснофаланговие суглоби. Хвороба розвивається поступово, артрит при цьому прогресує зважаючи залучення в процес ураженні нових суглобів. Набагато рідше зустрічаються позасуглобові прояви ревматоїдного артриту, лікування яких проводиться за окремою схемою.

Особливо часто у хворих діагностується ревматоїдний артрит колінного суглоба. Даний різновид артриту доставляє пацієнтові особливо багато неприємностей, адже артрит колінного суглоба навіть за умови не особливо сильних порушень приносить виражені дискомфортні відчуття.

Хворим, у яких діагностовано ревматоїдний артрит, лікування призначається, насамперед, з метою зменшити запальний процес. Також застосовуються засоби, здатні поліпшити функціонування суглобів. Головна мета подібного лікування – запобігання інвалідизації пацієнта.

Якщо у хворого виявлено ревматоїдний артрит, лікування також має обов'язково включати лікувальну гімнастику, внесення деяких змін до звичний спосіб життя.

У процесі медикаментозної терапії хвороби широко застосовують протизапальні засоби, а також медленнодействующіе ліки, що запобігають патологічні процеси в суглобах. Якщо деформація суглоба ставати сильно вираженою, застосовується хірургічне лікування хвороби.

Реактивний артрит

Даним терміном прийнято визначати запалення суглобів, які виникають як наслідок інфекцій, проте при цьому не відбувається проникнення в порожнину суглоба інфекційного агента.

Реактивний артрит проявляється в основному внаслідок зміни імунітету у людей, що мають спадкове прихильність до недостатньої утилізації комплексів антиген. Реактивний артрит іноді стає наслідком багатьох інфекцій. Найчастіше він є наслідком перенесеного ентероколіту. Артрит даного типу розвивається як хвороба гострої форми. При прояві реактивного артриту у хворого з'являється припухлість, підвищена температура шкіри над суглобами, біль у суглобах, лейкоцитоз, пропасниця. В основному запалення вражає суглоби нижніх кінцівок, часто страждають пальці стоп. Також больові відчуття, які іноді доставляють труднощі при ходьбі, виникають у п'ятах. Найчастіше реактивний артрит триває недовго – кілька днів або тижнів. Хвороба часто проходить без лікування, однак існує ризик перехід даного типу артриту у хронічну форму.

Профілактика артриту

Щоб попередити розвиток артриту, особливо важливо дотримуватися максимально здорового способу життя. Це раціональне і повноцінне харчування (важливо вживати продукти, які містять багато кальцію і вітамінів), фізичне навантаження (пробіжки і прогулянки). У повсякденному житті слід вживати всіх можливих заходів для того, щоб захистити суглоби від занадто сильного напруги. Для цього слід правильно піднімати тяжкості і обережно виконувати всі дії, пов'язані з навантаженням на суглоби.