(0472)37-34-56

37-52-67

м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького 61

Iнтернет приймальня

ПОРАДИ ЛІКАРЯ

21.12.2018

 

 

Пневмонія та її профілактика

          Пневмонія, або як прийнято називати це захворювання – запалення легенів, являє собою цілий спектр різноманітних патологічних процесів, які протікають в тканинах легенів, об’єднаних одним терміном. На сьогоднішній день пневмонію можна зарахувати до найбільш частих захворювань. Незважаючи на те, що терапія запалення легенів давно розроблена, дуже важливо вчасно почати лікування, так як запущена хвороба на пізній стадії з високою часткою ймовірності закінчиться летальним результатом.

 Причини пневмонії . Винуватцем розвитку захворювання є бактеріальна інфекція: стрептокок або стафілокок. На тлі зниженого імунітету бактерії проникають у тканини легенів, розмножуються і призводять до розвитку запальної реакції з класичним набором симптомів. Бактерії живуть у нашому організмі постійно, але хороший імунітет служить гарантією того, щоб їх чисельність не зростала і, відповідно, вони не могли завдати шкоди здоров’ю. Саме тому важливо стежити за станом імунної системи, зниження функцій якої загрожує серйозними наслідками для життя і здоров’я пацієнта. Далеко не кожен випадок стафілококової або стрептококової інфекції призводить до запалення легенів. Розвиток пневмонії можуть зумовити такі фактори, як: після перенесеної вірусної або бактеріальної інфекції наш організм перебуває в ослабленому стані.Саме цим мотивом продиктовані поради медиків оберігати себе протягом двох тижнів після респіраторної інфекції і не давати собі сильних фізичних і емоційних навантажень. Переохолодження знижує активність імунної системи. Звідси бере початок народне повір’я, що холод є провокатором застуди. Це почасти вірно: при несприятливих зовнішніх факторах імунна система не може повною мірою впоратися з раптовою навантаженням, тому тривале перебування на холоді може обернутися запальними процесами. З віком активність імунної системи неухильно знижується. З одного боку, це має позитивні моменти: наприклад, аутоімунні захворювання у літніх людей є великою рідкістю. Але з іншого боку, значно підвищується ризик розвитку серйозних запальних захворювань різних органів і систем. Тому пневмонії особливо важко протікають в літньому і старечому віці. Імунітет можуть послаблювати різні специфічні фактори, серед яких: хронічні захворювання органів і систем, що перебувають у декомпенсованій стадії, онкологія, ВІЛ-інфекція. Спровокувати пневмонію може загальна анестезія або штучна вентиляція легенів. Серед факторів, які автоматично заносять людину в зону ризику, можна виділити нездоровий спосіб життя, непомірний прийом алкоголю, тривалий стаж курця. 

       Симптоми пневмонії . Клінічна картина залежить від форми пневмонії. Класична (типова)пневмонія характеризується наступними симптомами: Підйом температури до 39,5 градусів; Кашель з мокротою, яка може містити гній; Болі в грудній області під час дихання; Задишка при навантаженні, а пізніше, при відсутності адекватного лікування, і в стані спокою; Можуть фіксуватися кров’янисті виділення в мокроті, яка відходить при кашлі. Атипова пневмонія у дорослих може проявлятися наступними нестандартними ознаками: Кашель без відділення мокротиння; Перебіг пневмонії без температури або з невисокою температурою (до 38 градусів) астенія; головний біль. Крім цього, існують загальні симптоми, які можуть бути присутні в обох випадках: пітливість, безсоння або, навпаки, сонливість, втрата апетиту. Це викликається інтоксикацією, що супроводжує будь-який запальний процес в організмі. Така симптоматика не є специфічною, тому на підставі лише її важко поставити правильний діагноз. Також невірним буде припускати, що головним симптомом пневмонії є кашель. У ряді випадків, коли запалення знаходиться в областях легенів, значно віддалених від дихальних шляхів, кашель може бути мінімально вираженим або відсутнім зовсім. Іноді клінічна картина може бути позбавлена характерної симптоматики. Наприклад, пневмонія у дорослих може протікати без температури. Таким чином, хвороба протікає без видимих проявів. Це не робить її менш небезпечною, тому якщо пацієнт скаржиться на нездужання, яке триває більше декількох днів і не має очевидних причин (навантаження, стрес, реабілітація після лікування), необхідно звернутися до терапевта і отримати направлення на аналізи крові і сечі. Крім цього, показаний профілактичний огляд, що включає в себе загальноклінічні аналізи, флюорографію і консультацію терапевта. Така диспансеризація повинна проводитися не рідше, ніж раз на рік

          Лікування  пневмонії. Головним методом лікування пневмонії є антибіотикотерапія. Вона підбирається з урахуванням виконаних аналізів на посів і дає швидкий позитивний ефект. Якщо ж часу на виконання відповідного аналізу немає, то призначаються антибіотики широкого спектру дії. Найбільш часто лікарями використовується інформація з анамнезу пацієнта щодо його переносимості подібних препаратів, тому лікування повинно проходити строго під контролем лікаря. Велике значення при виборі лікарських засобів має вік хворого, супутні захворювання, вираженість симптоматики. Тривалість прийому антибіотиків також визначає лікар, але термін лікування не повинен бути менше 10 днів. Якщо на третій день прийому препаратів немає видимого поліпшення, схему лікування необхідно змінити. Часто лікар орієнтується на суб’єктивні відчуття хворого, так як цифри в аналізах можуть залишатися незмінними ще протягом деякого часу після перенесеного захворювання. Для підвищення ефективності антибіотиків вони можуть призначатися разом з противірусними препаратами. Якщо посів виявив грибкову інфекцію, призначаються антімікотики, при цьому для кожного виявленого типу спор найчастіше виписуються окремі ліки. Грибкові пневмонії є найбільш важкими за протікання і наслідками. Зазвичай такого роду запалення реєструють в осіб з різко зниженим імунітетом. Велике значення має симптоматичне лікування – воно дозволяє поліпшити стан хворого, звівши до мінімуму неприємні відчуття. При кашлі показані муколітичні препарати, що полегшують виведення мокротиння, при високій температурі – жарознижуючі ліки, при симптомах інтоксикації – дезінтоксикаційні засоби, при задишці – інгаляції та аерозолі. У важких випадках, при неефективності основної терапії, виправдане застосування глюкокортикостероїдів, проведення хірургічного втручання для усунення гною, випоту. Хворі з пневмонією повинні дотримувати строгий постільний режим, перебувати в теплих приміщеннях без протягів. Кімната повинна регулярно провітрюватися і обеззаражуватися. У важких випадках пацієнту показана екстрена госпіталізація, під час якої можуть знадобитися реанімаційні заходи. Режим харчування пацієнтів не вимагає особливих обмежень. Важливо вживати велику кількість рідини для зняття інтоксикації, а також проводити своєчасну вітамінотерапію. Не варто зловживати сіллю, щоб рідина не затримувалася в організмі у вигляді набряків. Лікування антибіотиками передбачає повну відмову від алкогольних напоїв. Очевидно, що пацієнт повинен повністю відмовитися від куріння, так як ця згубна звичка значно погіршує прогноз. Важливим етапом в лікуванні пневмонії є застосування фізіотерапевтичних методів, наприклад, таких як: Електрофорез з використанням антибіотиків; УВЧ-терапія; Ультрафіолетове опромінення грудної клітки; Масаж; Інгаляції. З моменту поліпшення загального стану необхідно щодня проводити лікувальну фізкультуру і дихальні вправи. Це не тільки поліпшить загальний тонус організму, але і прискорить процес відновлення функцій легень.

       Профілактика  розвитку  пневмонії.   Існує декілька ефективних методів профілактики пневмонії: Вакцинація. Щеплення, які попереджають зараження вірусом грипу та ГРВІ повинні ставитися в обов’язковому порядку людям з ослабленим імунітетом, та іншим категоріям хворих, схильних до захворювання легенів. Перед тим як провести вакцинацію, важливо повідомити лікаря про всі наявні чинники, які можуть служити протипоказанням для ін’єкції (вагітність, аутоімунні захворювання, онкологія та інші). Усунення вогнищ хронічної інфекції. Своєчасне лікування фарингіту, тонзиліту, гаймориту і карієсу забезпечить не тільки відсутність патогенних бактерій, але і посилить імунний статус організму. Своєчасне лікування простудних захворювань. Для того щоб ГРЗ або ГРВІ не переросли в пневмонію, важливо вчасно провести адекватну терапію: противірусні препарати, постільний режим, рясне пиття. Після того, як зникнуть симптоми застуди, потрібно здати аналіз сечі і крові, щоб переконатися, що захворювання не дало ускладнення на різні системи організму. Не допускати переохолоджень. Для цього необхідно вибирати одяг і взуття у відповідності з погодними умовами, а також не нехтувати фізичними навантаженнями і загартовуватися з дитинства. Уникати контакту з потенційними носіями вірусу. У період епідемій рекомендується носити марлеву пов’язку, користуватися профілактичними назальними мазями (оксолінова мазь) і уникати місць скупчення людей. 


                                                                          Підготував: лікар ЗПСМ відділення №1     

                                                                  Шатохін В.І.