Артеріальна гіпертензія
Артеріальна гіпертензія – стійке підвищення систолічного АТ до 140 і вище і/або діастолічного АТ до 90 і вище, підтверджене під час повториних вимірювань АТ у осіб, які не приймають антигіпертензивні препарати..
В 2011 році в Україні зареєстровано більше 12 млн. хворих на артеріальну гіпертензію (АГ). За даними МОЗ України у 2009 році її поширеність склала 31,5%, що повністю відповідає результатам епідеміологічних досліджень, згідно з якими стандартизований за віком показник поширеності АГ серед міського населення складає 29,6 %, в сільській популяції - 36,3 %, у тому числі серед жінок – 35,1%, серед чоловіків – 37,9%.
Серед осіб з підвищеним АТ в Україні знають про наявність захворювання 63,4 % хворих, лікуються -37,5%, а ефективність лікування становить 14,2 %.
ФАКТОРИ РИЗИКУ РОЗВИТКУ АРТЕРІАЛЬНОЇ ГІПЕРТЕНЗІЇ (EAC, 2013р.)
Немодифіковані (на які не можна вплинути):
- Чоловіча стать
- Вік – більше 55 у чоловіків, і білше 65 для жінок
- Спадковість
Модифіковані (піддаються корекції):
- Дисліпідемія: рівень загального холестерину > 4,9 ммоль/л, ЛПНЩ >3,0 ммоль/л, ЛПВЩ чол. < 1,0 ммоль/л, жін. < 1,2 ммоль/л, ТГ > 1,7 ммоль/л
- Глюкоза крові натще 5,9- 6,9 ммоль/л, порушення толерантності до глюкози
- Маса тіла – ожиріння ( ІМТ ≥30), особливо абдомінальне ожиріння – окружність талії ≥ 102 см у чоловіків, ≥ 88 см у жінок
- Паління
- Психоемоційні фактори
- Гіподинамія
- Нераціональне харчування (підвищене вживання кухонної солі, тваринних жирів, солодощів, кави, кофеїну та алкоголю)
Добовий або двохдобовий амбулаторний спосіб вимірювання АТ – найбільш достовірний метод.
ВИМОГИ ДО ВИМІРЮВАННЯ АТ ВДОМА
- Для самостійного вимірювання АТ рекомендовано напівавтоматичний тонометр
- 1 раз на 6 місяців – калібрування тонометра
- Моніторинг хворим АТ протягом тижня 2 рази на добу (всього 12-14 разів)
3-х разове вимірювання АТ в кабінеті поліклініки з проміжком часу між 1-м і 3-м вимірюванням не менше 1 тижня дає підстави для встановлення діагнозу АГ.
ЯК ПРАВИЛЬНО ВИМІРЯТИ АТ?
- Вимірювання артеріального тиску повинно проводитися у спокійному оточенні після 5-хвилинного відпочинку.
- Протягом 30 хв. до вимірювання пацієнт не повинен курити чи пити каву.
- Манжета має охоплювати не менше, ніж 80 % окружності плеча і покривати 2/3 його довжини. Використання занадто вузької або короткої манжети веде до завищення показників АТ, занадто широкої — до їх заниження. Стандартна манжета (12-13 см у ширину та 35 см у довжину) використовується у осіб з нормальними та худими руками. У осіб з мускулистими або товстими руками повинна застосовуватись манжета 42 см у довжину, у дітей віком до п’яти років — 12 см у довжину.
- Розміщують манжету посередені плеча на рівні серця, щоб її нижній край знаходився на 2-2,5 см вище ліктьової ямки, а між манжетою і поверхнею плеча проходив палець.
- Спочатку визначають рівень систолічного АТ (САТ) пальпаторним методом. Для цього необхідно визначити пульс на променевій артерії потім швидко накачати повітря в манжету до 70 мм рт.ст. Далі необхідно накачувати по 10 мм рт.ст. до значення, при якому зникає пульсація. Той показник, при якому вона з’являється знову під час випускання повітря, відповідає САТ. Такий пальпаторний метод визначення допомагає уникнути помилки, пов’язаної з «аускультативним прова- лом»( зникненням тонів Короткова відразу після їх першої появи). Повторно повітря накачують на 20-30 см вище значень САТ, які були визначені пальпаторно.
- Випускають повітря повільно — 2 мм за секунду і визначають І фазу тонів Короткова (появу) і V фазу (зникнення), які відповідають САТ і діастолічному АТ (ДАТ). При вислуховуванні тонів Короткова до дуже низьких значень або до 0 за ДАТ вважають рівень АТ, що фіксується на початку V фази. Значення АТ закруглюють до найближчих 2 мм.
- Вимірювання слід проводити не менше двох разів з інтервалом 2-3 хв. При розходженні результатів більше, ніж на 5 мм рт.ст., необхідно зробити повторні виміри через декілька хвилин.
- При першому вимірюванні АТ слід визначати на обох руках, а також в положенні сидячи, стоячи і лежачи. До уваги беруться більш високі значення, які точніше відповідають внутріартеріальному АТ.
- Вимірювання АТ на першій та п’ятій хвилинах після переходу в ортостаз необхідно обов’язково проводити у хворих похилого віку, а також у хворих з цукровим діабетом і в усіх випадках наявності ортостатичної гіпотензії або при підозрі на неї.
ЯКІ ЗНАЧЕННЯ АТ Є НОРМАЛЬНИМИ?
- Оптимальний – менше 120/80 мм рт ст.
- Нормальний – менше 130/85 мм рт ст.
- Високий нормальний - 130-139/80-89 мм рт ст.
КОЛИ СЛІД ПОЧИНАТИ ВИМІРЮВАТИ АТ ОБОВ'ЯЗКОВО?
- Чоловіки > 35 років, жінки – 45 і більше
- 25-35 років якщо є цукровий діабет, є прямі родичі у яких стався інфаркт міокарда (чоловічої статі <50 років, жіночої - < 60 років)
- Людям, які пальть та мають історію гіперхолестеринемії, зловживають алкоголем
ЯКІ ПОКАЗНИКИ СЛІД КОНТРОЛЮВАТИ?
- Вимірювання АТ
- Вимірювання холестерину, ліпопротеїдів, глюкози крові
ЩО РОБИТИ КОЛИ ПОКАЗНИКИ АТ ВИХОДЯТЬ ЗА МЕЖІ НОРМИ?
На ранніх стадіях АГ проходить безсимптомно. Якщо у вас з'явилися такі симптоми,як-от: головокружіння, головний біль в потиличній ділянці, поява мушок чи сітки перед очима, дискомфорт чи тиснучий біль в ділянці серця, носові кровотечі необхідно по можливості виміряти АТ та звернутися за допомогою до лікаря.
ВАЖЛИВО ПАМ'ЯТАТИ :
- Лікування АГ необхідно починати якнайшвидше!
- Вчасно почате лікування допоможе уникнути негативних наслідків, які може спричинити дане захворювання ( інфаркт міокарду, інсульт, гіпертонічний криз);
- Ні в якому разі не займатися самолікуванням! Навіть якщо подібні до ваших симптоми були у подруги, сусіда, колеги і т.д., і вони вам радять прийняти ліки, які їм допомагають. Тактику лікування, вид і дози ліків визначає тільки лікар!
- Ефективність лікування лише на 10% залежить від медицини, а 90% залежить від способу життя: фізичної активності, харчування, шкідливих звичок
ЖИТТЯ ПІСЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ ДІАГНОЗУ ГХ:
- Прийом ліків у зазначений лікарем час кожного дня. Щоденний прийом ліків забезпечує контроль над гіпертонією та значно зменшує ризик гострих станів та передчасної смерті
- Контроль АТ, пульсу щодня; контроль рівнів ліпопротеїдів і глюкози з періодичністю - 1 раз на 6 місяців, ЗАК, ЗАС, ЕКГ – 1раз/рік
- Відмова від паління, алкоголю
- При підвищеній масі тіла – за рік людина має втратити 10% від початкової ваги (зниження маси тіла на 1 кг супроводжується зниженням АТ на 1-2 мм рт. ст.)
- Фізична активність – мінімум 150 хв. на тиждень інтенсивної ходьби (перед початком фізичних вправ проконсультуйтесь з лікарем)
- Регулювання режиму праці та відпочинку
- DASH –дієта (середземноморська дієта) – найкраще підходить для хворих з АГ та ІХС
- Знижене вживання солі до 3-5 г/добу
ЯКІ ЦІЛЬОВІ РІВНІ АТ?
Цільові рівні АТ – це показники АТ, яких ми прагнемо досягнути за домогою лікування
Старше 60 років – до 150/90 мм рт ст.
Молодше 60 років – до 140/90 мм рт ст.
Після перенесеного інсульту, інфаркту міокарда та при цукровому діабеті цільові значення АТ – менше 130/80
Рекомендований діастолічний АТ – має бути не менше 75 мм рт ст.
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ГІПЕРТЕНЗИВНИЙ КРИЗ?
Це раптове підвищення АТ більше ніж на 25% від звичайних значень. Може супроводжуватись погіршенням самопочуття : головним болем, запамороченням, шумом у вухах, болем за грудиною, онімінням рук, обличчя,тремор, відчуття страху, тимчасове погіршення зору, блюванням, носовою кровотечею, втратою свідомості, відчуттям серцебиття тощо.
Причини:
- Неадекватність лікування
- Знижений комплаєнс між лікарем і пацієнтом
- Низька прихильність пацієнта до лікування
- Тяжкі фізичні чи психоемоційні навантаження
- Метеорологічна чутливість
- Шкідливі звички
- Підвищене вживання солі та рідини
- Прийом оральних контрацептивів у жінок
- Хірургічні втручання
- Також низка ендогенних (внутрішніх) факторів : нестабільна стенокардія, ішемія ГМ, порушення ниркової гемодинаміки, гормональні розлади, симптом нічного апное, посилення агрегації тромбоцитів тощо
Допомога при гіпертензивному кризі:
- Викликати швидку допомогу за тел. 103
- Випити таблетку ніфедипіну - 5-10 мг під язик (початок дії через 15 хв), або каптоприлу 12,5-25 мг ( початок дії через 30 хв), за відсутності дії через 30 хв, прийом можна повторити
- Прийняти напівсидячи положення, постаратись заспокоїтись, дочекатися швидкої допомоги
- Повідомити лікаря швидкої про прийняті медикаменти, якщо такі були
- Після покращення стану, консультація лікаря, можлива корекція лікува
ПЕРВИННА ПРОФІЛАКТИКА ГХ
Якщо ви здорова людина, яка поки не стикнулася з підвищенням АТ, ви повинні зважити всі фактори ризику та зробити все, щоб нівелювати ризик захворіти на ГХ:
- Відмовитися від шкідливих звичок! Цигарка + кава – це отрута для Вашого серця
- Постійні помірні фізичні навантаження. Тонус м'язів = тонусу судин
- Зверніться до лікаря та скоригуйте свій раціон харчування. Запам'ятайте, що худне не той хто не їсть, а той хто їсть регулярно малими порціями.
- «Не сипте сіль на рану!» Зменшіть вживання солі <6г/день
- « Бережіть нерви змолоду!» старайтесь контролювати стрес, відрегулюйте режим праці і відпочинку, хоча б 2 години на день проводбте на свіжому повітрі
ЗВАЖТЕ, ЩО ВИТРАТИ НА ЛІКУВАННЯ БУДУТЬ В ДЕСЯТКИ РАЗІВ ПЕРЕВИЩУВАТИ ВИТРАТИ НА ПРОФІЛАКТИКУ!!!
КНП «Четвертий Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Лікар ЗПСМ Ткаченко Т.І.