(0472)37-34-56

37-52-67

м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького 61

Iнтернет приймальня

ПОРАДИ ЛІКАРЯ

23.09.2019

 

Серцева астма

Серцева астма — це синдром гострої лівошлуночкової серцевої недостатності, яка проявляється задишкою і порушенням серцевого ритму. Нерідко дана патологія може призвести до набряку легенів і, як наслідок, до летального результату. В основній групі ризику люди старше 60 років.

Як правило, серцева астма не виникає сама по собі. Це наслідок інших захворювань серцево-судинної системи. Що стосується хвороб серця, то провокуючими факторами може виступати наступне:

 1. аневризма серця в хронічній стадії;
 2. ішемічна патологія;
 3. інфаркт міокарда;
 4. серцева недостатність у будь-якій формі;
 5. кардіосклероз;
 6. вади клапанів серця.

Також серцева астма може розвинутися внаслідок таких недуг:

 1. пухлини серця і тромбоемболія;
 2. інсульт;
 3. гіпертонія;
 4. пневмонія;
 5. інфекційні хвороби.

Тут слід зазначити, що у вагітних велика вірогідність застою рідини. Тому вагітним жінкам слід бути фізично активними і не зловживати рідиною, особливо на ніч.

В цілому таке патологічне порушення роботи серця може розвинутись за будь-якого серйозного захворювання або тривалого постільного режиму. Серцева астма та набряк легенів нерідко призводять до летального результату, якщо людина не отримає вчасно кваліфіковану медичну допомогу.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ СЕРЦЕВІЙ АСТМІ
Помітивши у людини ознаки серцевої астми (збліднення шкіри, кашель з піною і прожилками крові, задишку і напади задухи), необхідно якомога швидше викликати «швидку». Тільки фахівці можуть надати повноцінну допомогу у такій критичній ситуації і запобігти фатальним наслідкам. А до прибуття «швидкої допомоги» необхідно всіма можливими способами підтримати стан хворого.

1. Хворому необхідно допомогти прийняти сидяче положення, опустивши при цьому його руки і ноги вниз. Саме така поза полегшить роботу міокарда і посприяє зменшенню застою крові в легенях.


 


2. У разі, якщо напад застав людину в приміщенні, важливо забезпечити приплив свіжого повітря, відкривши вікно, а самого хворого перемістивши ближче до вікна.
3. Людину, в якої стався напад серцевої астми, необхідно звільнити від предметів одягу, які можуть заважати нормальному кровообігу. В цьому плані слід розстебнути верхній гудзик сорочки, зняти краватку, ремінь або бюстгальтер.
4. Важливо виміряти кров'яний тиск хворому, особливу увагу приділивши нижньому показником тиску. Якщо він вище позначки 100, хворому необхідно дати один з засобів на основі нітрогліцерину (нітрогліцерин знижує діастолічний тиск і приводить його в норму, наближаючи до показника 80 мм. рт.ст). Це може бути таблетка, яка кладеться під язик, проте краще скористатися спреями Нітроспрей або Нітроминт на основі нітрогліцерину.


 

5. Через 10 хвилин після прийняття сидячого положення на кінцівки хворого необхідно почати накладати венозні джгути. Ці маніпуляції дозволять утримати в кінцівках певний об'єм крові, полегшуючи тим самим роботу серця. Йому буде легше перекачувати кров, а значить, ймовірність набряку легенів також знизиться. Джгути накладаються за певною схемою: 2 джгута на стегна (на 15 см нижче паху), а 1 джгут на руку (на 15 см нижче плеча). Кожні 10 хвилин поперемінно один з джгутів знімається і накладається на вільну кінцівку. При відсутності венозних джгутів можна скористатися капроновими колготками або еластичним бинтом.

                                          Лікарська допомога

Прибулі на допомогу лікарі, насамперед, намагаються знизити навантаження на дихальні центри і серце, для чого внутрішньом'язово вводять розчин Морфіну (1%) і Атропіну (1%).  У разі низького тиску у хворого, Морфін йому замінюють Промедолом (розчин 2%).
Після проведених процедур хворому важливо забезпечити повний спокій. Про госпіталізацію мова не йде, адже всі ці умови можна забезпечити вдома, з періодичним контролем стану хворого з боку фахівців.
Знаючи, якою повинна бути невідкладна допомога при серцевій астмі, не слід забувати, що напад може повторитися. Щоб цього не сталося, слід лікувати основне захворювання серця, яке призвело до астми і дотримуватись всіх рекомендацій лікаря. Міцного вам здоров'я!

 

Лікар ЗПСМ  Устименко Л.В.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Поради алергікам:

Алергія – це індивідуальна реакція організму на дію алергену (речовини, що викликає алергію), внаслідок підвищеної чутливості до цього подразника.

Проявами алергії можуть бути висипання, свербіж шкіри, сльозотеча та почервоніння очей, закладеність носу чи виділення з нього, чхання, набряклість носоглотки, задишка, кашель, тощо.

Види алергій:

- Харчова алергія

- Алергія на тварин

- Алергія на пилок

- Температурна алергія

Найбільш розповсюджена алергія у дорослого населення – це алергія на цвітіння, в тому числі і на амброзію (саме вона є найбільш поширеним алергеном). Що ж варто знати, щоб вберегтися або ж покращити самопочуття:

 1. Важливо приймати душ після прогулянки і мити голову, щоб змити алергени з шкіри тіла та волосся
 2.  Використовувати сольові розчини для носа, щоб змити алерген зі слизової носа.
 3. Зразу після прогулянки ховати одіж в шафу або прати.
 4. Має місце використовування ватно-марлевих пов’язок
 5. Бажано не виходити в суху вітряну погоду на вулицю.
 6. Найкращий метод профілактики – це уникнення контакту з алергеном. Це максимально доречно, коли алергія є харчовою. У випадку алергії на пилок це реалізувати важче.
 7. Звернутись на консультацію до сімейного лікаря, який при потребі пере направить до лікаря – алерголога.

Важливо не нехтувати консультацією лікаря, адже призначене лікування не просто полегшить симптоми, а й може допомогти досягнути стійкої ремісії. Більше того, байдуже ставлення  загрожує розвитком бронхіальної астми, яка може викликати стани загрозливі для життя.

 

Лікар ЗПСМ  Коваль А.М.