Катаракта
Катаракта є однією із самих розповсюджених хвороб ока серед людей похилого віку.
Кристалик ока людини – це «лінза» яка і переломлює світлові промені. Кристалик розміщений в середині одного яблука між райдужною і скловидним тілом. У молодо ї людини кристалик прозорий, еластичний, може міняти свою форму, швидко «наводити фокус», за рахунок чого око добре бачить зблизька і вдалину.
При катаракті відбувається часткове або повне помутніння кришталика , втрачається його прозорість і в око попадає лише невелика кількість світлових променів , відповідно зір знижується і людина бачить не чітко і розмито.
Катаракта зустрічається у будь – якому віці. Буває вроджена катаракта, травматична, променева, катаракта спричинена загальними захворюваннями організму. Частіше всього зустрічається вікова (стареча) катаракта, яка розвивається у людей після 50 років.
Фактори ризику розвитку катаракти:
1. Спадковість;
2. Травми ока (хімічні, механічні, контузії);
3. Очні хвороби – глаукома, міопія високого ступеня);
4. Ендокринні розлади (порушення обміну речовин, цукровий діабет);
5. Променеве, СВЧ, ультрафіолетове опромінення;
6. Тривалий прийом лікарських препаратів (стероїдна катаракта).
Симптоми катаракти:
В перекладі з грецької мови – Kataraktes – означає «водопад».
При катаракті зір нечіткий або затуманений, нічний зір з відблисками чи ореолами, бляклі кольори, часті зміни окулярів для читання, часто виникає затруднення при роботі з мілкими деталями, можливе «подвоєння» зображення. Ці симптоми часто розвиваються поступово – протягом місяців чи років.
Стадії вікової катаракти:
1. Початкова катаракта – (помутніння кришталика, розміщені по периферії);
2. Незріла катаракта – (помутніння кришталика призводить до значного погіршення зору);
3.Зріла катаракта (зір знижений до світловідчуття);
4. Перезріла катаракта.
З моменту розвитку захворювання до повного помутніння притаманна може пройти від 4 до 6 років.
Діагностика катаракти:
1. Визначення гостроти зору;
2. Визначееня ВОЗ;
3. Біомікроскопія ока.
4. Огляд очного дна.
Лікування катаракти: здійснюється медикаментозно та хірургічним шляхом.
Медикаментозне лікування застосовується при початкових стадіях катаракти.
Основним напрямком такого лікування є призначення засобів, що поліпшують живлення кришталика і обмін речовин у ньому. Застосовують різноманітні вітамінні краплі.
Коли катаракта призводить до погіршення зору до рівня, що впливає на якість живлення, до важності виконання щоденних справ - тоді потрібно розглянути можливість хірургії катаракти.
На даний час в офтальмологічних клініках застосовують ультразвукову факоемульсифікацію катаракти з імплантацією штучної лінзи. Суть операції полягає в заміні мутного кришталика штучною прозорою лінзою. Місцева капельна анестезія, що застосовується в ході операції, легко переноситься пацієнтами різного віку і не дає навантаження на серцево – судинну систему.
Для підтримки здорового зору необхідно відмовитися від куріння, вживання алкоголю, дотримуватись здорового харчування, збільшення фізичної активності.
Не потрібно відкладати візит до лікаря отоларинголога, якщо у Вас з'явилися вищеперераховані симптоми. Своєчасно встановлений діагноз та почате лікування призначене лікарем, знижує ризики втрати зору.